September 16, 2014

"I don’t want you to change. I want you to always be you.”

(Source: permanentmochakisses, via cylonbarnes)

September 16, 2014
thedancingcow:


Samuel L. Jackson on Nick Fury’s relationship with Black Widow in Captain America: The Winter Soldier: 

And when I talk to Natasha, it’s as a father figure because he loves her in a way that he doesn’t love anybody else as part of that whole group of people. The fact that they’re both members of this shadow world and he knows her past in a way that no one else knows it, there’s an affection and a respect there and a knowledge of that kind of person she is in there. Even if she loves him, if she had to kill him, she would, and he understands that. There’s a way of dealing with her that he can’t deal with anybody else. (x)

thedancingcow:

Samuel L. Jackson on Nick Fury’s relationship with Black Widow in Captain America: The Winter Soldier

And when I talk to Natasha, it’s as a father figure because he loves her in a way that he doesn’t love anybody else as part of that whole group of people. The fact that they’re both members of this shadow world and he knows her past in a way that no one else knows it, there’s an affection and a respect there and a knowledge of that kind of person she is in there. Even if she loves him, if she had to kill him, she would, and he understands that. There’s a way of dealing with her that he can’t deal with anybody else. (x)

(via jebiwonkenobi)

September 16, 2014
christel-thoughts:


this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

(via cylonbarnes)

September 16, 2014

(Source: rbertdowneyjr, via pcapaldii)

September 16, 2014

itsstuckyinmyhead:

The Men of Tumblr

(via cpcoulter)

September 16, 2014

tls-doomed-delights:

myheartheartsbooks:

Hardcovers for aesthetics.
Paperbacks to read.
Ebooks to travel.

The holy trinity of book lovers.

(via cylonbarnes)

September 16, 2014

(Source: loohie, via cylonbarnes)

10:06pm  |   URL: http://tmblr.co/ZsMebv1Q-G3sk
  
Filed under: iconic 
September 16, 2014
bucky: did it hurt when you fell from heaven
bucky: and then crashed into ice
bucky: and then froze yourself for 66 years
steve:
bucky: 'cause that was dumb as shit